Razvoj
Kontakt




Veliki strelac prve generacije Proletera - Mileta Kirćanski


Legendarni golgeter iz Jaše Tomić, savezni igrač u Proleteru i Spartaku - Boško Petrov

j
Odlučujuća utakmica u kvalifikacijama sa Prvu ligu 1958, Proleter - Sarajevo 2:1, golman Aleksandar Martinović u akciji


Ubojiti napadač prve Proleterove prvoligaške generacije - Adolf Lambi


Prva liga u jesen 1974, Proleter - Partizan 1:2, intervencija golmana Sredoje Mojsina


Deset godina u Proleterovom dresu broj 4 - Jovan Kanački


Prva liga u proleće 1974, Proleter - Partizan 1:0 - Ivica Radosavljević postiže gol pored Ivana Golca


Igrač za pune tribine - Jovo Sučević u duelu sa bekom Hajduka Vedranom Rožićem

Snažni odbrambeni fudbaler Dušan Egelja


Ofanzivni bek Jovica Glišin ispred igrača Rijeke Čohara

Split 1978, eliminacija Hajduka iz Kupa - duel Arsena Tošića i Zlatka Vujovića


Prijateljska utakmica sa Crvenom zvezdom febrauara 1980. - kapiteni Milimir Dubljević i Vladimir Petrović

Đuro Ivančević - napadač zrenjaninskog Radničkog i Proletera

Milorad Zorić zaustavlja napadača Čelika Žuteliju

Iz Sečnja u Tuzlu, pa u Proleter - čuveni strelac iz vremena SFRJ , Jovan Geca

Zoran Pleše postao 1981. najmlađi kapiten Proletera u istoriji

Dragiša Kosnić, fudbaler Radničkog (Z), Borova, Proletera - sa 55 godina prestao da igra u Međi

Sečanjac sa afirmacijom u Proleteru, igrač i trener Bilaćanina - Dragan Gaćinović

Talentovani i srčani defanzivac - Đorđe Rudan

Žarko Vuković dribla golmana Olimpije Mohora


U skoku - Rudan (8) i Goran Bošković

Dugogodišnji igrač Proletera, na kraju u Radničkom - Srđan Zakić


Profesionalac u Proleteru, igrač više amaterskih klubova - Svetozar Jonjev


Golman Proletera, Radničkog, Rusande, trener čuvara mreže - Slobodan Radovanov

Omladinski reprezentativac, prvotimac Proletera - Željko Stanić

Iz Zrenjanina u novosadsku Vojvodinu, pa u Modriču - Sreten Vasić

Talenat Proletera - Dejan Lukić

Zrenjaninski vezista devedesetih godina - Boško Mihajlović


Mladi reprezentativac SRJ iz Karađorđevog parka - Stevan Nedeljkov


Inter-toto kup 1997, Proleter protiv Publikuma iz Celja - Dragan Jović u napadu


Golman Proletera, Spartaka, Bilećanina - Ratko Marjanović


Pouzdani štoper - Zoran Lisica

Golmanske stanice: Proleter, Vojvodina, ukrajinska Tavrija - Saša Todić

Vezista Proletera iz sredine devedesetih godina - Siniša Kujundžić

Selektor MFL Zrenjanin od 1994. do 1998. - Miran Pantelić


Pobednici Kupa Zrenjanina

Kup Fudbalskog centra Zrenjanin (do 1955.), Sreza Zrenjanin (do 1964.), Opštine Zrenjanin (do 1971.) FSO Zrenjanin (do 2008.) i FSG Zrenjanin osvajali su:

1947.
Proleter (Zrenjanin

1948.
Proleter (Zrenjanin)

1949.
Proleter (Zrenjanin)

1950.
Proleter (Zrenjanin)

1951.
Železničar (Zrenjanin)

1952.
Proleter (Zrenjanin)

1953.
Proleter (Zrenjanin)

1954.
Proleter (Zrenjanin)

1955.
Proleter v(Zrenjanin)

1956.
Železničar (Zrenjanin)

1957.
Proleter (Zrenjanin)

1958.
Proleter (Zrenjanin)

1959.
Proleter (Zrenjanin)

1960.
Proleter (Zrenjanin)

1961.
Radnički (Zrenjanin)

1962.
ŽFK Banat (Zrenjanin)

1963.
ŽFK Banat (Zrenjanin)

1964.
Rusanda (Melenci)

1965.
Vojvodina (Perlez)

1966.
Rusanda (Melenci)

1967.
Bratstvo (Elemir)

1968.
ŽFK Banat (Zrenjanin)

1969.
Lehel (Mužlja)

1970.
Mladost (Lukićevo)

1971.
ŽFK Banat (Zrenjanin)

1972.
Radnički (Zrenjanin)

1973.
Radnički (Zrenjanin)

1975.
Radnički (Zrenjanin)

1976.
Radnički (Zrenjanin)

1977.
OFK Klek

1978.
Radnički (Zrenjanin)

1979.
Radnički (Zrenjanin)

1980.
Vojvodina (Perlez)

1981.
Radnički (Zrenjanin)

1982.
OFK Gradnulica (Zrenjanin)

1983.
ŽFK Banat (Zrenjanin)

1984.
OFK klek

1985.
Mladost (Lukićevo)

1986.
OFK Klek

1987.
Rusanda (Melenci)

1988.
OFK Gradnulica (Zrenjanin)

1989.
OFK Gradnulica (Zrenjanin)

1990.
Banat (Čenta)

1991.
Drugi oktobar (Kumane)

1992.
Naftagas (Elemir)

1993.
ANB Stajićevo

1994.
ANB Stajićevo

1995.
Krajina (Krajišnik)

1996.
Radnički (Sutjeska)

1997.
Naftagas (Boka)

1998. proleće
Zadrugar (Lazarevo)

1998. jesen
Naftagas (B)

1999.
Borac (Zrenjanin)

2000.
Potisje (Knićanin)

2002.
Zadrugar (Lazarevo)

2003.
OFK Gradnulica (Zrenjanin)

2004.
Mladost (Banatski Despotovac)

2005.
Rusanda (Melenci)

2006.
Zadrugar (Lazarevo)

2007.
Naftagas (Elemir)

2008.
Potisje (Knićanin)

2009.
Mladost Univerzal luks (Lukićevo)

2010.
Zadrugar (Lazarevo)

2011.
Borac (Zrenjanin)

2012.
Potisje (Knićanin)

2013.
Radnički (Sutjeska)

2014.
Vojvodina 1928 (Perlez)





 

 


Razvoj

            KLUBOVI - VIŠI RANGOVI

            Prvi veliki gradski klub bio je Obilić koji je od 1920. do 1932. godine 11 puta postao prvak Banata.  Obilić je 1931. i 1932. godi-ne igrao u kvalifikacionim ligama (grupa Vojvodina, Beograd, Mačva, Slavonija)  za Nacionalno prvenstvo čija je završnica u te dve sezone  organizovana sa šest i osam klubova. Obilić je po rejtingu 1931. godine bio između 13. u Kraljevini Jugoslaviji, a u kvalifikacionom takmičenju učestvovao je i 1932.
            Kao prvak Banata, ŽSK je igrao kvalifikacije 1933. (elimisan od zemunske Sparte),1934. (grupa BSK i Jugoslavija iz Beograda, Vojvodina i Tri zvezde iz Apatina)  i 1937. (Elektra iz Osijeka i Vojvodina). Ni ŽSK nije uspeo da se uvrsti u Nacionalnu ligu od 10 klubova. Godinu 1933. završio je sa rejtinsgom 16-17. u državi, a 1937. zbio je 17.
            RSK Borac je trijumfovao u Prvenstvu Banata 1939. godine. U kvalifikacijama je eliminisao prvaka Beograda, tim Čukaričkog, ali je zaustavljen u dve utakmice sa skopskim SSK-om. Nije se uvrstio među 12 najboljih jugoslovenskih klubova, a imao je posle kv-alifikacionih mečeva rejting 18. kluba u Jugoslaviji.
            U sezoni 1940/41 Radnički je bio najbolji gradski klub.
            Najstariji klub na našoj teritoriji  je Radnički Ratar iz Jaše Tomić. Osnovan je 1911. godine, a do 1941. godine takmičio se pod imenom Građanski.

Remi Proletera na stadionu Crvene zvezde (1:1) maja 1968. – stoje: trener Kemal Omeragić,Seleš, Vukadinović, Tatić, Sekulić, Kovrlija, Drašković, čuče: Bjeković, Veselinović, Dolezar, Lambi, Rašić.

            Fudbalski klub Proleter formiran je integracijom svih gradskih klubova 27. juna 1947. godine i pronosio je slavu zrenjaninskog fudbala širom  SFR Jugoslavije. Bio je prvoligaš od 1967. do 1969, od 1973. do 1975. i 1990/91. U toj poslednjoj sezoni SFRJ osvojio je četvrto mesto iza evropskog prvaka Crvene zvezde, zagrebačkog Dinama i beogradskog Partizana.
            Prema osvojenim bodovima u svim drugoligaškim prvenstvima SFRJ, Proleter je zauzeo prvo mesto ispred čačanskog Borca, i subotičkog Spartaka. Brojni su bili pokušaji Proletera da se domogne Prve lige. U leto 1952. i 1953. eliminisan je u kvalifikacijama od istog protivnika,  beogradskog Radničkog, 1958. nije uspeo da se uvrsti među 12 najboljih jugoslovenskih klubova u odlučujućoj utakmici sa  Sarajevom u Zrenjaninu (2:1, nedostajao još gol).  Zatim je u  Istočnoj grupi  Druge lige 1965.  bio drugi iza  beogradskog Radničkog, 1966. iza Sutjeske  (oba puta odlučivalo poslednje kolo), 1971. eliminisan je u poslednjoj kvalifikacionoj utakmici sa Sutjeskom u Zrenjaninu (1:1). Maler kvalifikacija  prekinuo je sa Mariborom u Zrenjaninu  1973. (3:0). U Zapadnoj grupi Druge lige 1978. godine na kraju je izgubljena trka sa sarajevskim Željezničarom (opet drugo mesto), a 1989. u poslednjem kolu novoformirane Jedinstvene druge lige ljubljanska Olimpija osvojila je prvu poziciju ispred Borca koji je u Banjaluci savladao Proleter posle 1:1 serijama penala i tako ga ostavio još jednu sezonu van elite.



Proleter 1973. godine – stoje: tehnički direktor Miloš Milutinović, Drašković, Šarović, Egelja, Golijanin, Kanački, Kovrlija, trener Tomislav Manojlović, čuče: Kovačević, Sučević, Radosavljević, Vidović, Mišić.


Poslednje kolo Zapadne grupe Druge lige 1977/78, Željezničar prvak, Proleter drugi. Tim Zrenjaninaca na Grbavici - stoje: Dubljević, Šarenac, Glišin, Dimitrić, Zorić, Kosnić, čuče: Ivančević, Mišić, Tošić, Lukač, Škorić.

Tim Proletera decembra 1980. - gornji red: Vučetić, Tošić, Dubljević, Pleše, Šarenac, Savković, Karanović, Glišin, Ezveđ, srednji red: Vidović, Gaćinović, Škorić, Zorić, Radosavljević, Geca, Stanić, Ilijašević, Ivančević, donji red: Lukač, Radulović, Milivojević, Mišić, Soldo, Mićanović, Jonjev, Đorđević, Bursać




Odluka o novom prvoligašu 18. juna 1989. u Banjaluci, jedanaesterci zaustavili Proleter - stoje: pomoćni trener Milenko Rus, Dubajić, Gavrilović, Srdić, Nikolić, Ivić, Šarčević, čuče: Rudan, Bošković, Petrović, Ćurčić, Teljigović.



Finalisti Omladinskog kupa SFR Jugoslavije, poraženi od Crvene zvezde u Beogradu 0:1 maja 1990. - stoje: Marjanović, Delić, Krstić, Vučurević, Knežević, Manojlović, D. Savić, Obradov, Cvetković, Deak, trener Žarko Soldo, čuče: Milutinov, B. Mihajlović, Nestorov, Todić, Bogojević, Lončarski, Stojšin.

Četvrto mesto u poslednjem prvenstvu Jugoslavije sa šest republika – gornji red: Teči, Teljigović, Todorović, Nikolić, Marjanović, Srdić, Tekijaški, Petrović, srednji red: Soldo, Gavrilović, Simanić, Dubajić, Šarčević, Govedarica, Bošković, Bikić, Drašković, donji red: Slavko Komar, Stanić, Mihajlović, Bogojević, Manojlović, Rudan, Savo Komar, Zahović, Ivić.

            Proleter je devedestih godina redovno bio prvoligaš SRJ.  Zbog sankcija UN nije mogao da učestvuje u Inter-toto kupu 1992. i 1993, ali je u njemu igrao 1997. i osvojio treće mesto u grupi sa Lokomotivom (Nižnji Novgorod), Publikumom (Celje), Antalijom i Ma-kabijem (Haifa)
            Leta 2000. Proleter je izgubio prvoligaški status, dve godine kasnije i drugoligaški. Zbog velikih organizacionih teškoća i nago-milanih finansijskih problema, klub je ugašen 11. decembra 2005. godine ostavivši veliku prazninu u srcima svojih brojnih pristalica.
            Najviše prvenstvenih utakmica za Proleter odigrali su Predrag Luburić, Miloš Vidović, Milorad Zorić,  Žarko Soldo, Ivica Radosa-vljević, Jožef Ezveđ,  Jovan Kovrlija, Radivoje Drašković, Milimir Dubljević, Milenko Rus, Zoran Srdić, Jovan Kanački, Laslo Seleš, Jovi-ca Glišin, Slobodan Dubajić, Goran Gavrilović. Najviše golova postigao je Radomir Aćamović, a posle njega  Mileta Kirćanski.
            Uz sve njih, zatim članove državnih selekcija i internacionalce, velike igračke zasluge za uspehe ovog kluba imali su i Živa Mošorinski, Radica Ninkov, Josip Ajnberger, Petar Šoklovački, Tanasije Prodanović, Zoran Đukić, Boško Petrov, Stevan Čikoš, Šimon Pletl, Pera Popov, Kemal Omeragić, Zvonko Rašić, Mihajlo Đuričin, Stevan Fratucan, Blagoje Erdeljan, Milorad Popov, Stevan Veseli-nov, Ferenc Tamaši, Aleksandar Martinović, Branislav Čepski, Svetislav Blagić, Ivan Imbronjev, Milan Vujin, Sima Babić, Slobodan Eskić, Petar Rašić, Adolf Lambi, Radomir Miškov, Bogdan Pantelić, Petar Mićić, Milanko Ćuk, Milutin Bajac, Mirko Golijanin, Stevica Kovačević, Đuro Ivančević, Dragiša Kosnić, Nedeljko Lukač, Dragan Škorić, Dragan Gaćinović, Dragutin Đorđević, Svetozar Jonjev, Zoran Čikić, Vladimir Čurčić, Gojko Jerković, Nenad Nikolić, Milan Radišić, Đorđe Rudan, Miloje Petković, Željko Simović, Dejan Lukić, Branko Savić, Srđan Zakić...

            FK Banat (Zrenjanin) u februaru 2007. godine – prvi red: fizioterapeut Teči, Pustinjaković, Rađenović, Petković, Filipović, Njergeš, Milošević, trener golmana Radovanov, drugi red: fizioterapeut Zekić, Pavlović, Zorić, B. Savić, Mišić, Kovačević, Mitrović, trener Budisavljević, treći red: šef stručnog štaba Rakojević, Markoski, U. Savić, Miok, Stupar, Baljak, Vujović, Urumov, četvrti red: Stanković, Vasić, Zavišić, Tošić, Zafirović, Mićić, Mikić, sekretar Skular.

Omladinska ekipa Banata (Zrenjanin), član elite Srbije, 2007/08 – stoje direktor omladinske škole Dušan Gavranić, Toškov, Bajin, Đulinac, Cavrić, Gavranić, Bokić, Zekanović, Salkai, Pustinjak, Mišić, trener Danilo Bjelica, čuče: Spasojević, Žakula, Zmijanac, Kiš, Kočić, Vojnović, Živkov, Vuković, Tomić.

            Fudbalski klub Banat osnovan je u februaru 2006. godine. Njegovi članovi postali su pioniri, kadeti i omladinci iz  ugašenog Proletera. Te tri selekcije nastavile se da se  takmiče u vojvođanskoj konkurenciji mladih kategorija.
            U leto 2006. godine izvršena je fuzija Banata i superligaša Budućnosti iz Banatskog Dvora pod imenom Banat, sa sedištem u Zrenjaninu. Mirko Vučurević je sa ekipom Budućnosti prošao šest rangova ulažući svoja sredstva, a  potom je postao i prvi čovek Banata. Super liga Srbije formirana je 2006. godine i Banat se u njoj takimičio do 2009.
            Prvenstvo Vojvodine 1946. godine igrano je u dve grupe sa po šest klubova, a predstavnici Zrenjanina bili su Železničar (od 1956. godine ŽFK Banat) i Radnički.
            Sezonu 1946/47 u Severnoj grupi Srpske lige (Vojvodina i Beograd, drugi rang u Državi) proveli su Železničar i Zrenjanin (klub nastao fuzijom Radničkog i Obilića), a u vojvođanskoj konkurenciji (treći stepen, 40 klubova u sedam teritorijalnih grupa) bili su Borac (Zrenjanin) i Bratstvo (Elemir). Sledeće godine u Prvenstvu Vojvodine (četvrti rang, 50 klubova u sedam grupa) nastupali su Radnički iz Jaše Tomić (postao prvak grupe i igrao kvalifikacije za tzv. Republikansku ligu), Botoš, Žarki (Melenci) i Bratstvo (Elemir)
            Vojvodina je imala takmičenje u sedam grupa i 1948/49, obnovljeni Železničar i novi klub Kristal (1954. godine fuzionisan sa Radničkim) osvojili su prva dva mesta u trećoj grupi i igrali kvalifikacije za Jedinstvenu VFL, a Železničar je uspeo da se uvrsti među 13 najboljih pokrajinskih ekipa. U toj grupi igrali su još Lehel (Mužlja) i Radnički (Jaša Tomić). U sedmoj grupi VFL 1948/49 takmičilo se Bratstvo iz Elemira. Železničar je posle godinu dana izgubio status u VFL, a za nju je igrao kvalifikacije u leto 1953, a u mini-ligi sa imenjakom iz Inđije i Trgovačkim iz Pančeva, bio je drugi i nije prošao.
            Banatska liga bila je u trećem rangu od 1955. do 1958. godine. Status u njoj imali su tri sezone Radnički (Zrenjanin), Železničar, od 1956. ŽFK Banat (Zrenjanin), od 1955. do 1957. Rusanda (Melenci), Borac (Zrenjanin), 1955/56, Radnički (Jaša Tomić) od 1956. do 1958.
            Rusanda se kao prvak Banata uvrstila se 1957/58 u drugi rang SFR Jugoslavije  podeljen na četiri zone. U konkurenciji 14 klubova iz Vojvodine i Slavonije te Smedereva i Zemuna,  Rusanda je osvojila 12. mesto i uvođenjem dve grupe Druge lige (sa po 12 klubova) nije uspela da sačuva status. Rusanda je osvojila drugo mesto u Vojvođanskoj ligi 1959. i igrala kvalifikacije za Istočnu grupu Druge lige. Konačan poredak na mini-tabeli bio je: Mačva (Šabac) – postala drugoligaš, Radnik (Vrbas), Radnički (Kikinda), Rusanda, Jedinstvo (Zemun). Melenčani su još igrali u Vojvođanskoj ligi do 1961. (treći rang), zatim 1967/ 68 (četvrti rang) 1968/69, 1971/72, pa od 1980. do 1985. (treći rang), od 1989. do 1995. (četvrti rang). a od 1995. do 1997. u Srpskoj ligi-Grupa Vojvodina.   
            Zrenjaninski Radnički je od 1962. do 1964. godine bio član Severne grupe Srpske lige, zatim je do 1987. godine imao kontinuitet u Vojvođanskoj ligi (četvrti rang od 1964. do 1968, potom treći rang), od 1988. do 1992. i 1994/95. ponovo je igrao u Vojvođanskoj ligi (četvrti rang), a 1992/93, 1993/94. i 1997/98. u Srpskoj ligi.
            ŽFK Banat se takmičio se u Severnoj grupi Srpske lige 1963/64 i 1965/66, a u četvrtom rangu, u Vojvođanskoj ligi 1964/65 i 1990/91.
            Radnički (Sutjeska) bio je član Vojvođanske lige 1964/65 (četvrti rang), od 1965. do 1967. imao je status u Severnoj grupi Srpske lige, u sezoni 1967/68 u Vojvođanskoj ligi. Status u Srpskoj ligi-Grupa Vojvodina stekao je ponovo 2000. godine i u tom rangu zadržao se do 2002. godine. U Prvoj ligi Vojvodine takmičio se od 2002. do 2004. godine.
            Bilećanin iz Sečnja igrao je u Vojvođanskoj ligi od 1965. do 1968. godine, a ona je tada bila u četvrtom rangu.  
            Krajina (Krajišnik) postala je član  Vojvođanske lige 1967. godine, a reorganizacijom na nivou SFRJ 1968/69 kao član VFL bila je u trećem državnom rangu. Isti status u Vojvođanskoj ligi imala je od 1974. do 1976. godine.
            Naftagas iz Elemira takmičio se u Vojvođanskoj ligi (četvrti rang) od 1993. do 1995. godine.  
            Mladost Univerzal luks iz Lukićeva plasirala se u Severnu grupu Srpske lige 1996. godine i tu se zadržala do 2000. a drugoligaš SRJ bila je u sezonama 2000/01, 2002/03, 2003/04.  Leta 2004. godine, kao petoplasirani klub  Severne grupe Druge lige, Mladost Univerzal luks igrala je kvalifikacije za plasman u novoformiranu Jedinstvenu drugu ligu i nije uspela da osvoji prvo mesto  u mini-ligi  sa šabačkom Mačvom i  Mladim radnikom iz Požarevca. Sledeće godine klub iz Lukićeva izgubio je status u trećem rangu. Od 1993. do 2010. godine klub je imao u nazivu ime sponzora Univerzal luks na čijem čelu se nalazio Zoran Brklja, čovek  koji je uložio velika sredstva u izgradnju objekta,  formiranje jakog tima i rad sa mladim selekcijama.
            Zadrugar (Lazarevo) takmičio se u Severnoj grupi Srpske lige 1999/2000. i 2011/12.

            KMF SAS (Zrenjanin) redovni učesnik prvenstva Srbije u futsalu – stoje: potpredsednik Kluba Jovo Skakavac, Velimirov, Zeljkoivć, Tomin, Matijević, Ćuk, Janković, predsednik Simo Batinica, čuče: trener Darko Jonjev, Rajčević, Bjeletić, Marković, Mandić, Blažić.

            Klub malog fudbala SAS formirao  je 1994. godine Simo Batinica. U redovno takmičenje Klub je uključen 2003. godine.  Bio je stalni je učesnik državnog prvenstva od 2004. do 2012. godine i ponovo je postao član elite 2013. Osvojio je Kup Srbije 2006. godine na utakmici u Nišu protiv ekipe Niš 92 posle 3:3 boljim izvođenjem penala i organizovao je u Zrenjaninu prvu fazu takmičenja Rekopa Kupu decembra 2006. godine kada je u konku-renciji šest ekipa poražen u finalu od predstavnika Kazahstana Aktivbrentgena 2:5.


            **********************************************************************

KLUBOVI - ISTOČNA GRUPA VOJVOĐANSKE LIGE

            Dve grupe Vojvođanske lige igrane su 1993.-1998, tada su na Istoku bili klubovi FSP Zrenjanin, FSP Pančevo i FSP Sremska Mitrovica, dve grupe VFL egzistiraju i od 2008. godine, a sa članovima FSP Zrenjanin i FSP Pančevo, takmiče se predstavnici FSP Subotica.
            U ta dva perioda učešća je zabeležilo devet klubova FSG Zrenjanin:

            7 sezona: Bilećanin (Sečanj) 1993-1998, 2012-2014            
 
           6 sezona: Radnički (Zrenjanin) - 1995.-1997, 2008.-2012
            3 sezone: OFK Stajićevo - 1994.-1997, Naftagas (Elemir) - 1995.-1998.
            2 sezone: Zadrugar (Lazarevo): 2010/11, 2012/13.
            1 sezona: Mladost (Lukićevo) - 1995/96, Krajina (Krajišnik) 1996/97, Radnički (Sutjeska) 1997/98, Rusanda (Melenci) - 1997/98.


            **********************************************************************

KLUBOVI - BANATSKA LIGA

            Banatska liga (FSP Zrenjanin i FSP Pančevo) igra se 35 sezona, 1951, 1954.-1962, 1968.-1973, 1983.-1993, a na istoj teritoriji pod nazivom VFL Istok 1998.-2008, pa ponovo od leta 2014.
            Učestvovalo je 19 klubova FSG Zrenjanin:

            17 sezona: ŽFK Banat (Zrenjanin) - 1951, 1954-1959, 1961/62, 1969.-1971, 1984.-1990, 1991.-1993,
                                 Rusanda (Melenci) - 1954.-1957, 1961/62, 1969/71, 1972/73, 1985.-1989, 1998.-2004.
            15 sezona: Radnički (Zrenjanin), Bilećanin (Sečanj),
            14 sezona: Mladost (Lukićevo),
            10 sezona: Radnički (Sutjeska)Krajina (Krajišnik)
             9 sezona: Naftagas (Elemir), Mladost (Banatski Despotovac),
             8 sezona: Zadrugar (Lazarevo),
             6 sezona: Radnički (Jaša Tomić),
             2 sezone: OFK Klek,
             1 sezona: Proleter II (Zrenjanin), Kristal (Zrenjanin), Proleter (Zrenjanin), Borac (Zrenjanin), Vojvodina (Perlez), Potisje (Knićanin), OFK Stajićevo.


            **********************************************************************

KLUBOVI - PODRUČNA LIGA

            Prvenstvo FSP Zrenjanin igra se 60 sezona (1950, proleće 1952, od leta 1952. do leta 1957. i kontinuirano od leta 1962. godine.
            Učešća su zabeležila 32 kluba FSG Zrenjanin:

            36 sezona: Mladost (Banatski Despotovac) - 1963.-1973, 1975.-1979, 1981.-1983, 1992/93, 1995.-2013, 2014/15
            32 sezone: OFK Klek - 1950, 1972.-1983, 1985.-1991, 1993.-2002, 2004.-2006, 2009.-2012.
            31 sezona: Lehel (Mužlja) - 1950, 1952.-1957, 1962.-1974, 1975.-1977, 1984.-1993, 1998.-2000.
                                 Krajina (Krajišnik) 1956/57, 65.-67, 73/74, 76.- 86, 1990.-1992, 1995/96, 1997.-2002, 2004.-2006, 2008-2014/15.
            30 sezona  Bilećanin (Sečanj) - 1955.-1957, 1962.-1965, 1969.-1972, 1973.-1987, 1991.-1993, 2004/05, 2008.-2012, 2014/15
            29 sezona: ŽFK Banat (Zrenjanin),
            28 sezona: Naftagas (Elemir).
            27 sezona: Radnički (Jaša Tomić)
            25 sezona: Radnički (Sutjeska), Naftagas (Boka),
            21 sezona: Mladost (Lukićevo),
            20 sezona: Rusanda (Melenci), Vojvodina 1928 (Perlez), Zadrugar (Lazarevo),      
            17 sezona: OFK Gradnulica (Zrenjanin)
            16 sezona: Potisje (Knićanin),
            12 sezona: Banat (Čenta),
            11 sezona: Borac (Zrenjanin)
            10 sezona: Zlatica,
              8 sezona: Radnički (Zrenjanin)
             7 sezona: ASK (Aradac),
             6 sezona: OFK Stajićevo,
             3 sezone: Kristal (Zrenjanin), Vulkan (Zrenjanin), Sloga (Jarkovac),
             2 sezone: Omladinac (Botoš),
             1 sezona: Proleter II (Zrenjanin), Tekstilac (Zrenjanin), Borac (Konak), Proleter (Neuzina), Jedinstvo (Ečka), Tisa (Taraš).

            Van FSG Zrenjanin u Područnoj ligi najviše učešća zabeležili su: 37 - Delija (Mokrin), 36 - Vojvodina (Novo Miloševo), 35 - ŽAK (Kikinda), 31 - Crvena zvezda (Rusko Selo), 30 - Budućnost (Srpska Crnja), Polet (Nakovo), 28 - Sloboda (Novi Kozarci), 27 - Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo), 26 - Jedinstvo (Novi Bečej)...


            **********************************************************************

KLUBOVI - KUP FSG ZRENJANIN

            Kup našeg saveza organizovan je od 1947. godine kada je ovo takmičenje startovalo i na državnom nivou. Iako je bio savezni ligaš od 1950. godine, Proleter je učestvovao u Kupu Fudbalskog centra Zrenjanin i potom sreza Zrenjanin do 1961. godine, a ni klubovi Vojvođanske lige i Banatske lige od 1988. godine nisu više učestvovali u ovoj fazi.
            U sezoni 2013/14. odigrali smo svoj 67. Kup. Pobednički pehar osvajali su:

            Proleter (Zrenjanin) .............................................. 12 (1947, 1948, 1949, 1950, 1952, 1953, 1954, 1955, 1957, 1958, 1959, 1960.)
            Radnički (Zrenjanin) ............................................... 8 (1961, 1970, 1973, 1975, 1976, 1978, 1979, 1981.)
            Železničar, ŽFK Banat (Zrenjanin) ........................ 7 (1951, 1956, 1962, 1963, 1968, 1971, 1983.)
            Rusanda (Melenci) ...................................................4 (1964, 1966, 1987, 2005.)
            OFK Gradnulica (Zrenjanin) ................................... 4 (1982, 1988, 1989, 2003.)
            Zadrugar (Lazarevo) ................................................ 4 (1998, 2002, 2006, 2010.)
            Bratstvo, Naftagas (Elemir) .................................... 3 (1967, 1992, 2007.)
            Mladost, Mladost Univerzal luks (Lukićevo) ........ 3 (1972, 1985, 2009.)
            OFK Klek .................................................................... 3 (1977, 1984, 1986.)
            Potisje (Knićanin) ..................................................... 3 (2000, 2008, 2012.)
            Vojvodina 1928(Perlez) ........................................... 3 (1965, 1980, 2014)
            ANB Stajićevo ............................................................ 2 (1993, 1994.)
            Naftagas (Boka) ........................................................ 2 (1997, 1998.)
            Borac (Zrenjanin) ...................................................... 2 (1999, 2011.)
            Radnički (Sutjeska) .................................................. 2 (1996, 2013.)
            Lehel (Mužlja) ............................................................ 1 (1969.)
            Banat (Čenta) ............................................................ 1 (1990.)
            Drugi oktobar (Kumane) ......................................... 1 (1991.)
            Krajina (Krajišnik) ..................................................... 1 (1995.)
            Mladost (Banatski Despotovac) ............................. 1 (2004.)

Tim Boke 1960. godine

Vulkan (Zrenjanin) 1967. - stoje: Radosav, Mijatov, Bugarski, Stojić, Garčev, Arsenov, čuče: Ikić, Manojlov, Šuvački, Nedeljkov, Popović.

ŽFK Banat (Zrenjanin) 1966. - stoje: Đakovački, Todorović, Vorkapić, Nenić, Ljubomir Jonjev, Milićev, čuče: Tadin, Dejan Todić, Jovan Jonjev, Bogdan Jonjev, Đakovački.

Radnički (Zrenjanin) 1967. godine - stoje: Lukić, Sredoja Mojsin, Glišin,. Kecman, Slobodan Mojsin, Poučki, čuče: Kirćanski, Milankov, Raškov, Batanjski, Tadin.

Rusanda (Melenci) 1969. godine – stoje: trener Pera Praporski, Šuša, Kuručev, Adamov, Vujanov, Šljapić, Stanivuk, čuče: Kovačević, Subić, Gazibarić, Imbronjev, Ivanić.

Borac (Zrenjanin) 1970. godine - stoje: predsednik Živojin Popov, Nemet, Nedeljkov, Kozlovački, Nedić, Šuvački, Rauški, Lejić, Vukobrat, Rackov, Pera Popov, čiče: V. Martinov, Štrboja, Piperski, Radosav, Bulut,R. Martinov, Stefanović, Stojić, Ilijašev, leže: Momirski, Dragiša Radocančev

d

Ekipa Banata iz Čente u sezoni 1970/71 – stoje: Čuturilo, Tomašev, Vučenić, Drakulić, Janković, Đuričkov, Dimitrijević, Petrov, čuče: Avramov, Đurašinov, Đurđev, Bačujkov, Tomašev, Štetin, Rajkov.


Krajina (Krajišnik) u sezoni 1976/77 – stoje: Malbašić, Đurić, Ristović, Đilas, Grbić, Milivojević, čuče: Parivodić, Radanović, Škrbić, Tanjga, Praštalo.


            Bilećanin (Sečanj) u sezoni 1980/81 – stoje: trener Janko Bratić, Vukoje, Ivanišević, Rogan, Z. Gaćinović, Babić, Andrić, Rnić, čuče: Šarenac, Brčić, Geca, Popović, Milićević, Vučković, Piljević, Vujković, Armacki.

Tim Radničkog (Jaša Tomić) proleća 1987. godine - stoje: trener Jovo Šijaković, Kovač, Aleksić, Vulić, Stojkov, S. Petrov, čuče: Terek, Jovanović, Petković, Nikolić, D. Petrov, Ercegovac.

Tim zrenjaninskog Radničkog 1988. godine – stoje: Radovanov, Marčićev, Simanić,
Podgorelec, Bugarin, Milošević, čuče: Nikolić, Mihajlović, Rudan, Vučković, Kovačević, Jerković.

Zadrugar (Lazarevo) 1988. godine – stoje: predsednik Budimir Cvijetić, Milović, M. Stanišić, R. Stanišić, Lale, Marinković, Karanović, čuče: Drobnjak, Knežević, Mršević, Rakić, Tihomirović, Jeremić, Cvijanović.

Zlatica 1989. godine - stoje: Milan Poznić, Cvetić, D. Višković, Knežić, R. Erić, D. Lojput, Vukosav, Đ. Lojpur, Miloš Erić, čuče: Knežević, Lasković, Miletić, Đurić, Z. Višković, A. Lojpur, Stanković.

Vojvodina (Perlez) u jesen 1994. godine - stoje: fizioterapeut Stanišić, Todoreskov, Blažić, Janković, Kiš, Duganić, M. Vojnov, Vujadinović, Lukić, Reljin, čuče: D. Knežević, Radišić, Žirović, Malbaški, M. Knežević, Stanić, Zorić, Z. Vojnov, Kalajdžija.

s

Jubilej zrenjaninskog Borca, 1996. godine, 75 leta – gost Proleter

            Mladost iz Banatskog Despotovca - osvajač Kupa našeg saveza u proleće 2004. godine - stoje: trener Lazar Dragojlović, Pekez, Gajić, Vuleta, Pisarić, Avramović, Tešić, Mijatović, Marić, trener Kaurin, čuče: Mitrić, Smiljanić, Kravarušić, Milinović, V.Mitrić, Z. Kontić

            Drugoligaška ekipa Mladosti Univerzal luks (Lukićevo) u jesen 2002. godine – stoje: Ristić, Brčić, Gvozdenović, Nestorov, Magda, čuče: Savić, Novčić, Z. Nikić, Slijepčević, Martinović, Snegić.

            Radnički iz Sutjeske, vojvođanski ligaš proleća 2006. godine – gornji red: O.Krnetić, Del-ić, G. Kolundžić, Obrknežev, Pašatalo, Stupar, srednji red: predsednik Marko Milošević, Stamenković, Vukoje, A. Krnetić, Višković, Manger, Stoisavljević, Međo, Miodrag Meljanac, P. Manojlović, Milorad Meljanac trener Tomislav Manojlović, donji red: fizioterapeut Bugar, Lukić, Gajević, Škrbić, Pavićević, Milanović, I. Kolundžić, Drobnjak.

Reprezentacija MFL Zrenjanin u leto 1996. godine – stoje: selektor Miran Pantelić, Bera, J. Bugar, Brađan, Stanić, Pandurov, Umićević, Kurjak, Ivanović, čuče: Vukmirović, Anović, Duraković, Radu, Milošev, Bojanić, Lackov, Isak.

Reprezentacija MFL Zrenjanin u proleće 1998. godine - stoje: selektor Miran Pantelić, Deljkić, Papić, Toškov, Đurić, Balint, Hodi, čuče: Anović, Uljarević, Jelača, Munćan, Marić, Pilipović, Radu.

 

 

           
      








(c) Fudbalski savez Grada Zrenjanin, Karađorđev trg 100, 23000 Zrenjanin