Kontakt

Razvoj

bOrganizacija

 


          Kup Jugoslavije

          Prvo takmičenje za Kup Jugoslavije počelo je jula 1947. godine.
          Finalne utakmice igrane su krajem godine, do 1955.
          Mesto finalog meča postao je Beograd
i ta tradicija održavana je izuzimajući 1951. kada su igrane
dve utakmice od kojih jedna u Zagrebu.

               Kup 1947.

                 Jugoslavija

Partizan - Crvena zvezda ............ 2:1
Mornar (Split) - Sloga (NS) ........ 2:3
Spartak (S)-Naša krila (Zemun) 0:2
Sarajevo - Jakić (Pljevlja) ........... 3:2

Partizan - Sloga 4:0
Naša krila - Sarajevo 0:0 (žreb NK)

Partizan - Naša krila ................... 2:0

                   Proleter

Zvezda (Vološinovo)-Proleter ... 1:3
Jedinstvo (Senta) - Proleter ..... 1:4
Proleter - Sloboda (Subotica) .. 4:0
Proleter - Tekstilac (Varaždin) ..2:0
Dinamo (Pančevo) - Proleter ... 2:1


               Kup 1948.

                 Jugoslavija

Lokomotiva (Zagreb) - Partizan 0:2
Dinamo - Metalac (Zagreb)...... 5:1
Napredak (Kruš.)-C. zvezda .... 1:4
Naša krila (Z( - Budućnost (T) 4:1

Partizan - Dinamo ...... 3:3 (žreb P)
Crvena zvezda - Naša krila ...... 4:3

Partizan - Crvena zvezda .......... 0:3

                   Proleter

Radnički (J. Tomić)-Proleter ... 0:4
Zvezda (Vološinovo) - Proleter 3:5
Proleter-Dinamo (Pančevo) .... 4:2
Eđšeg (Novi Sad) - Proleter .... 1:4
Proleter-Naša krila (Zemun) ... 1:3


               Kup 1949.

                  Jugoslavija

C. zvezda-Miliconar (Zagreb) ... 3:1
Partizan II - Hajduk .................... 4:2
Partizan-Naša krila (Zemun) ... 1:3
Budućnost (T) - Sloga (NS) ..... 2:1
posle produžetka (1:1)

Crvena zvezda - Partizan II ....... 2:1
Naša krila - Budućnost ............. 1:0

Crvena zvezda - Naša krila ....... 3:2

                   Proleter

Proleter - Kristal (Zrenjanin) ..... 5:0
Slavija (Novi sad) - Proleter ...... 0:2
C. zvezda (Mokrin) - Proleter ..... 3:6
Rabotnički (Skoplje) Proleter ... 1:4
                 1/16 finala
Proleter - Sloga (Novi Sad) ....... 1:2


               Kup 1950.

                  Jugoslavija

Tekstilac (Varaždin) - C. zvezda 0:2
Partizan - BSK (Beograd) .......... 3:0
Dinamo - Sarajevo ..................... 4:0
Hajduk - Radnički (Beograd) ... 4:3

Crvena zvezda - Partizan ........... 1:0
Dinamo - Hajduk ........................ 2:1

Crvena zvezda-Dinamo 1:1 (ostalo 1:1 i posle produžetaka), novi meč
Crvena zvezda - Dinamo ........... 3:0

                    Proleter

Proleter - Železničar (Zrenjanin) 6:2
Polet (Sombor) - Proleter ........... 0:2
Bečej - Proleter ............................ 1:4
Proleter - Bratstvo (Subotica) .... 3:0
                 1/16 finala
Proleter (Osijek) - Proleter (Z) .. 3:1


               Kup 1951.

                  Jugoslavija

Partizan - Vojvodina .................... 0:2
Hajduk-Proleter (Osijek) 0:0 (žr. H)
Proleter (Zrenjanin)-Dinamo .. 0:8
C. zvezda - Metalac (Zagreb) .... 5:0

Vojvodina - Hajduk ...................... 2:0
Dinamo - Crvena zvezda ............ 1:0

Zagreb: Dinamo - Vojvodina ..... 2:0
Beograd: Vojvodina - Dinamo ... 0:2

                    Proleter

Proleter-Spartak (Debeljača) .... 4:2
                   1/16 finala
Proleter - Bačka (B. Palanka) .... 3:2
                     1/8 finala
Jedinstvo (Bač. Topola)-Proleter 0:5


               Kup 1952.

                  Jugoslavija

Odred (Ljubljana) - Sarajevo .... 2:3
C. zvezda - Kvarner (Rijeka) ..... 8:1
Partizan - Hajduk ........................ 5:0
Proleter (Ravno Selo) - Radnički
(Niš) .............................................. 0:2

Sarajevo - Crvena zvezda .......... 2:6
Radnički (Niš) - Partizan ........... 1:4

Partizan - Crvena zvezda ........... 6:0

                    Proleter

C. zvezda (Vojv. Stepa)-Proleter 1:3
Šesti oktobar (Kikinda)-Proleter 0:3
Kristal (Zrenjanin) - Proleter ..... 0:3
Slavija (Kovačica) - Proleter ...... 2:5
                   1/16 finala
Čakovec: Jedinstvo - Proleter .. 3:1


               Kup 1953.

                  Jugoslavija

Partizan - Dinamo ....... 5:5 (11m D)
BSK (Beograd) - Spartak ........... 3:2
Vojvodina - Hajduk ..................... 1:2
C. zvezda - Odred (Ljubljana).... 4:2

Dinamo - BSK (Beograd) .......... 1:2
Hajduk - C. zvezda 4:2 produž. (2:2)

BSK (Beograd) - Hajduk ............. 2:0

                    Proleter

Proleter - C. zvezda (Orlovat) ..... 2:0
Proleter - Spartak (Debeljača) 13:0
Borac (Žabalj) - Proleter ............. 0:5
                   1/16 finala
Spartak (Subotica) - Proleter ..... 8:1


               Kup 1954.

                  Jugoslavija

Odred (Ljubljana) - Hajduk ....... 1:5
Partizan - Split .............................. 7:2
Spartak - Mačva ........................... 5:0
Crvena zvezda - Velež ................ 9:0

Hajduk - Partizan ......................... 0:4
Spartak - Crvena zvezda ............ 0:1

Partizan - Crvena zvezda ........... 4:1

                    Proleter

Borac (Velike Livade) - Proleter 1:5
Proleter-Budućnost (S. Crnja) 10:0
Drugi oktob. (Kumane)-Proleter 0:4 Proleter-Radnički (Jaša Tomić) 3:1
Bratstvo (Ada) - Proleter ............. 2:0


               Kup 1955.

                  Jugoslavija

BSK (Beograd) - Radnički (BG) 2:1
C. zvezda-Dinamo 4:1 produž. (1:1)
Zagreb - Hajduk .......................... 0:3
Spartak - Vojvodina..................... 2:0

BSK (Beograd) - Crvena zvezda 4:0
Hajduk - Spartak ......................... 2:0

BSK (Beograd) - Hajduk ............ 2:0

                    Proleter

Železničar (Zrenjanin)-Proleter 0:5
Proleter - Borac (Zrenjanin) ..... 2:1
Proleter-Bilećanin (Sečanj) ... 13:0
Proleter - Vojvodina (Bašaid) 16:1
Proleter - ŽAK (Kikinda) ............ 2:1
Proleter - Trgovački (Bečej) ..... 3:1
                   1/16 finala
Proleter - Spartak (Subotica) ... 1:2


         Kup FC Zrenjanin

          Prvih godina Proleter je igrao Kup Fudbalskog centra Zrenjanin, 1951. kao drugoligaš Kup je počeo na nivou FS Vojvodine, a od 1952. opet je startovao u matičnom
savezu.

                     Pobednici

1947. - Proleter (Zrenjanin)

1948. - Proleter (Zrenjanin)

1949. - Proleter (Zrenjanin)

1950. - Proleter (Zrenjanin)

1951. - Železničar (Zrenjanin)

1952. - Proleter (Zrenjanin)

1953. - Proleter (Zrenjanin)

1954. - Proleter (Zrenjanin)

1955. - Proleter (Zrenjanin)



 

                                            SISTEM TAKMIČENJA U JUGOSLAVIJI 1945.-1955.

          Sezona 1945/46. bila je kvalifikaciona za Prvu saveznu ligu. Takmičenja su organizovana unutar šest republika. U sezoni 1946/47. startovala je Prva liga sa 14 klubova, 1947/48. u eliti je bilo 10 ekipa. Zatim se prešlo na sistem proleće-jesen i Prva liga je 1950. imala 10 klubova, 1951. - 12. Proleća 1952. odigrana je jedna sezona najpre u dve grupe sa po šest klubova, pa finalni deo sa tri grupe po četiri. Od 1952/53. vraćen je kalendar jesen-proleće, ponovo je startovalo 12 klubova, od leta 1953. do 1955. 14.
          Druga liga bila je u početku jedinstvena. Odigrana je prvi put 1947/48 i imala je 11 klubova, u sledećoj sezoni 10, 1950. ponovo 11, a te godine jedini put u istoriji egzistirala je Treća liga i brojala je 12 članova. Druga liga je odigrana 1951. godine sa 16 klubova. Nije postojala 1952, 1952/53, a tada su klubovi u drugom stepenu igrali u okvirima republika, pa kroz brojne kvalifikacije tražili prolaz u elitu. Druga liga imala je 1953/54. i 1954/55. po 10 timova.
          Vojvođanska liga, kao kvalifikaciona za Prvo državno prvenstvo, igrana je 1946. godine u dve grupe sa po šest klubova. Umesto nje formirana je Severna grupe Srpske lige (zajedno sa dva kluba iz Beograda) 1946/47. sa 12 klubova i bila je u drugom rangu, a u trećem 1947/48. sa 12 učesnika (bez klubova iz Beograda). Jedinstvena Srpska liga formirana je prvi put u sezoni 1948/49. i to sa 10 klubova, a 1950. i 1951. imala je po 14 učesnika. Srpska liga u igrana je 1954/55. u trećem rangu u dve grupe, Sever (Vojvodina i Beograd) i Jug, sa po 12 klubova.
          U četvrtom rangu Zonsko prvenstvo igrano je 1948/49 sa 10 klubova (svi iz Vojvodine). Vojvođanska liga sa 13 klubova bila je 1950. godine u petom stepenu, a 1951. ponovo sa 13 učesnika u četvrtom. U sezonama 1952. (8 klubova) i 1952/53. (12 klubova) imala je status u drugom rangu i tada su po tri prvoplasirane ekipe iz nje počinjale kvalifikacije za Prvu ligu Jugoslavije. U sezoni 1953/54 Vojvođanska liga (12 klubova) bila je treći rang.

Radnički (Petrovgrad) 1945. godine - stoje: Jovan Čikoš, Ileš Palinkaš, Franja Hirman, Anđelko Oprijan, Jovan Milin, Imre Letonai, Jožef Ajnberger, Šimon Pletl, čuče: Čedomir Radosav, Nikola Radosav, Milan Ilijaš.


1945.


          PETROVGRADSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Prvi formirani posleratni klub u Gradu bio je - Omladinac. Počeo je sa radom u novembru 1944. godine. Početkom 1945. godine obnovljeni su Radnički i ŽSK (od jeseni 1945. Železničar), zatim su to uspeli Radnički i Borac. Omladinac i Obilić su se fuzionisali 25. novembra 1945. i uzeli ime Omladinac, pa nešto kasnije - Obilić.
          Četiri gradska kluba odigrala su po kup-sistemu jesenju sezonu krajem novembra. Radnički je pobedio Omladinca 2:0, a Železničar Borca 4:2. Radnički je savladao u finalu Železničara 3:0, a ova dva kluba kvalifikovala su se za Vojvođansku ligu.

                                                                                    1946.


          SEVERNA GRUPA VOJVOĐANSKE LIGE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Spartak (Subotica) 18, Železničar (Petrovgrad) 12, Radnički (Petrovgrad) 11, Sloboda (Subotica) 8, Radnički (Sombor) 6, Jedinstvo (Senta) 5 bodova.
          Spartak je u dve utakmice bio uspešniji od prvaka Južne grupe, novosadske Vojvodine, pa je tako postao član Prve savezne lige.

                                                                                1946/47.


          PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Partizan (Beograd) 47, Dinamo (Zagreb) 42, Crvena zvezda (Beograd) 39, Hajduk (Split) 36, Metalac (Beograd) 29, Spartak (Subotica) 28, Lokomotiva (Zagreb) 24, Pobeda (Skoplje) 22, Kvarner (Rijeka) 21, Budućnost (Titograd) 20, Poncijana (Trst) 20, Željezničar (Sarajevo) 18, 14. oktobar (Niš) 13, Nafta (Donja Lendava) 6 bodova.
          Status su izgubili Nafta, 14. oktobar, Željezničar, Budućnost i Kvarner. Poncijana je ostala u Prvoj ligi iz političkih razloga.

          KVALIFIKACIJE ZA PRVU LIGU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Učesnici kvalifikacija bili su - Srbija: Sloga (Novi Sad), Dinamo (Pančevo), Radnički (Kragujevac), Podrinje (Šabac), Hrvatska: Metalac (Zagreb), RNK Split, Tekstilac (Varaždin), Zagreb, Slovenija: Enotnost (Ljubljana), Triglav (Maribor), BiH: Velež (Mostar), Torpedo (Sarajevo), Makedonija: Rabotnički, Makedonija (Skoplje), Crna Gora: Sutjeska (Nikšić), Bokelj (Kotor).
          Završnica: Dinamo - Torpedo 2:1, Torpedo - Dinamo 4:1, Sloga - Metalac 2:0, Metalac - Sloga 1:1, Torpedo - Sloga 5:1, Sloga - Torpedo 3:3. Torpedo je postalo prvoligaš, a potom je taj klub uzeo naziv Sarajevo.
          Drugi krug kvalifikacija igrala su tri kluba iz Prve lige: Lokomotiva, Vardar (prethodni naziv Pobeda), Kvarner i još Sloga (Novi Sad). Rezultati: Lokomotiva - Kvarner 2:0, Kvarner - Lokomotiva 2:3, Sloga - Vardar 1:1, Vardar - Sloga 1:0.Tako su Lokomotiva i Vardar zadržali status u konkurenciji koja je skraćena na 10 članova.

          SEVERNA GRUPA SRPSKE LIGE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Sloga (Novi Sad) 38, Dinamo (Pančevo) 33, Sloboda (Subotica) 27, Srem (Sremska Mitrovica) 25, Milicionar (Beograd) 24, Polet (Sombor) 20, Železničar (Zrenjanin) 20, Zrenjanin 16, Beograd 16, Eđšeg (Novi Sad) 15, Jedinstvo (Vršac) 15, Jedinstvo (Bačka Topola) 15 bodova.
          Petrovgard je 2. oktobra 1946. godine dobio novo ime - Zrenjanin.
          Radnički i Obilić fuzionisali su se 11. oktobra 1946. godine i uzeli ime - Zrenjanin
          Sloga i Dinamo plasirali su se u Drugu ligu.

          KVALIFIKACIJE ZA SEVERNU GRUPU SRPSKE LIGE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Odlučeno je da fudbalsko prvenstvo Srbije (treći rang) ima pet zona: Vojvodina, Istok, Centar, Zapad, Kosmet.
          Kvalifikacije za zadržavanje statusa igrali su: Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Vršac), Eđšeg (Novi Sad), Zrenjanin. U konkurenciji su bili prvaci sedam grupa: Cement (Beočin), Radnički (Inđija), Spartak (Debeljača), Šesti oktobar (Kikinda), Jovan Crveni (Stari Bečej), Bezdan, Jedinstvo (Senta).
          Kvalifikovali su se: Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Vršac), Eđšeg (Novi Sad), Radnički (Inđija), Spartak (Debeljača), Šesti oktobar (Kikinda), Jovan Crveni (Stari Bečej), Jedinstvo (Senta). Eliminisani su Bezdan i Cement. Zrenjanin je odustao zbog integracije gradskih klubova.

          PRVENSTVO VOJVODINE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Vojvođanski ligaši imali su svoje takmičenje u sedam grupa formiranih na teritorijalnom principu, a učestvovalo je 40 klubova.
          U Četvrtoj grupi prvak je bio Šesti oktobar (Kikinda). Takmičili su se još: Zvezda (Vološinovo), Borac (Zrenjanin), Bratstvo (Elemir), Obilić (Novi Kneževac).

          PRVENSTVO FUDBALSKOG CENTRA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Prva grupa- učesnici: Begej (Sveti Đurađ), Itebej, Torak, Katarina, Klek.
          Druga grupa - učesnici: Slavija (Andrejevac), Botoš, S. Milićević (Stajićevo), Ečka, Zadrugar (Lazarevo).
          Treća grupa - učesnici: Vojvodina (Perlez), Borac (Čenta), Tomaševac, Crvena zvezda (Orlovat), Tamiš (Farkaždin).           
          Četvrta grupa - učesnici: Žarki (Melenci), Joca Erdeljan (Kumane), Torda, Borac (Aleksandrovo), Budućnost (Srpska Crnja).
          Peta grupa - učesnici: Radnički (Jaša Tomić), Sloga (Sečanj), Proleter (Neuzina), Radnički (Sutjeska), Krajina (Krajišnik), Sloga (Jarkovac), Borac (Konak), Crvena zvezda (Boka), Budućnost (Šurjan).
          Podednik kroz ligu i kvalifikacije prve tri grupe postao je Botoš. Ovaj klub i prvaci Četvrte i Pete grupe, Žarki (Melenci) i Radnički (Jaša Tomić), stekli su status u Grupnom prvenstvu Vojvodine.

          FORMIRANJE PROLETERA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Zrenjaninski klubovi integrisali su se 27. juna 1947. godine. Zrenjanin (nastao spajanjem Obilića i Radničkog prethodne jeseni), Železničar i Borac - formirali su Proleter.
          Jula meseca 1947. godine u Zrenjaninu su postojali i Lokomotiva (sledećeg leta ponovo Železničar), Brodarac i Drvodeljac.

Prva generacija Proletera - s leva na desno: Tot, Kirćanski, Mošorinski, Savić, Cucić, Radojčić, Fanka, N. Radosav, Ninkov, Č. Radosav. Nedostaje Kuldinov.

                                                                                1947/48.


          PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Dinamo (Zagreb) 29, Hajduk (Split) 24, Partizan (Beograd) 24, Lokomotiva (Zagreb) 19, Crvena zvezda (Beograd) 16, Metalac (Beograd) 16, Poncijana (Trst) 16, Vardar (Skoplje) 14, Spartak (Subotica) 11, Sarajevo 11 bodova.
          Status su izgubili Sarajevo i Spartak. Kvalifikacije su igrali Vardar i trećeplasirani drugoligaš Naša krila (Zemun). Rezultati: Vardar - Naša krila 3:2, Naša krila - Vardar 3:1.

          DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Budućnost (Titograd) 29 (46:21), Sloga (Novi Sad) 29 (39:18), Naša krila (Zemun) 29 (54:30), Metalac (Zagreb) 24, Mornar (Split) 23, Dinamo (Pančevo) 20, Enotnost (Ljubljana) 19, Tekstilac (Varaždin) 17, Željezničar (Sarajevo) 16, Kvarner (Rijeka) 10, Rabotnički (Skoplje) 4 boda.
          Poredak prve tri ekipe odlučio je količnik datih i primljenih golova. Status su izgubili Rabotnički, Kvarner, Željezničar i Tekstilac

          SEVERNA GRUPA SRPSKE LIGE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Srem (Sremska Mitrovica) 36, Sloboda (Subotica) 31, Šesti oktobar (Kikinda) 28, Jedinstvo (Vršac) 28, Proleter (Zrenjanin) 21 (48:42) , Jovan Crveni (Bečej) 21 (32:37), Polet (Sombor) 21 (43:57), Jedinstvo (Bačka Topola) 20, Eđšeg (Novi Sad) 18, Radnički (Inđija) 16, Jedinstvo (Senta) 16, Spartak (Debeljača) 8 bodova.
          Prve tri ekipe ekipe direktno su se plasirale u novoformiranu Jedinstvenu Srpsku ligu, a Jedinstvo (Vršac) i Proleter stekli su pravo da učestvuju u kvalifikacijama. Proleter je u Valjevu pobedio Budućnost 2:0, u revanšu 6:1, potom je savladao Jedinstvo u Zeminu 4:1, a izgubio revanš 1:2.

          PRVENSTVO VOJVODINE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Na nivou Vojvodine ponovo se igralo u sedam grupa, a ukupno je učestvovalo 56 klubova. Pobednici su bili: Rudar (Vrdnik), Unirea (Uzdin), Radnički (Jaša Tomić), Torpedo (Bačka Palanka), Cement (Beočin), Bratstvo (Ada), Bezdan. Oni su igrali kvalifikacije za Zonsko prvenstvo (cela teritorija Vojvodine), a prošli su Torpedo (u sledećoj sezoni Bačka, Bačka Palanka) i Bezdan koji je dobio novo ime, Sport.
          U Četvrtoj grupi prvenstva Vojvodine, u kojoj je pobedio Radnički (Jaša Tomić), igrali su još: Zvezda (Vološinovo), Vojvodina (Dragutinovo), Jedinstvo (Krstur), Botoš, Žarki (Melenci), Obilić (Novi Kneževac), Bratstvo (Elemir).

          PRVENSTVO FUDBALSKOG CENTRA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Učesnici: Lokomotiva, Kristal, Brodarac, Drvodeljac (Zrenjanin), Lehel (Mužlja), Budućnost (Srpska Crnja), Joca Erdeljan (Kumane), Torda, Borac (Aleksandrovo), Begej (Sveti Đurađ), Itebej, Koriolan Doban (Jankov Most), Torak, Katarina, Sloboda (Klek), Slavija (Andrejevac), S. Milićević (Stajićevo), Zadrugar (Lazarevo), Ečka, Veljko Lukić-Kurjak (Lukićevo), Vojvodina (Perlez), Borac (Čenta), Omladinac (Tomaševac), Crvena zvezda (Orlovat), Tamiš (Farkaždin), Mladost (Banatski Despotovac), Radnički (Sutjeska), Sloga (Sečanj), Krajina (Krajišnik), Proleter (Neuzina), Sloga (Jarkovac), Borac (Konak), Crvena zvezda (Boka), Budućnost (Šurjan).
          Prvaci su postali i kvalifikovali se za Prvenstvo Vojvodine: Lokomotiva, Kristal (Zrenjanin), Lehel (Mužlja), Budućnost (Srpska Crnja).

                                                                                1948/49.


          PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Partizan (Beograd) 29, Crvena zvezda (Beograd) 26, Hajduk (Split) 25, Dinamo (Zagreb) 19, Naša krila (Zemun) 16, Budućnost (Titograd) 16, Metalac (Beograd) 14, Lokomotiva (Zagreb) 13, Sloga (Novi Sad) 12, Poncijana (Trst) 10 bodova.
          Status su izgubili Poncijana i Sloga.

          DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Sarajevo 27, Mornar (Split) 22, Spartak (Subotica) 19, Metalac (Zagreb) 19, Podrinje (Šabac) 17, Odred (Ljubljana) 17, Vardar (Skoplje) 17, Proleter (Osijek) 17, Dinamo (Pančevo) 14, Dinamo (Skoplje) 11 bodova.
          Sarajevo i Spartak plasirali su se u Prvu ligu. Drugoplasirani Mornar se rasformirao.
          Status su izgubili Dinamo (Skoplje) i Dinamo (Pančevo).

          KVALIFIKACIJE ZA DRUGU LIGU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Milicionar (Zagreb) 8, Napredak (Kruševac) 8, Proleter 7, Zagreb 1 bod.
          Milicionar i Napredak plasirali su se u Drugu ligu, a Proleter i Zagreb stekli su status u novoformiranoj Trećoj ligi. 

          SRPSKA LIGA
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Proleter (Zrenjanin) 29, Napredak (Kruševac) 25, Srem (Sremska Mitrovica) 23, Borac (Čačak) 21, Beograd, Dinamo (Zaječar), Šesti oktobar (Kikinda) 17, Proleter (Priština) 12, Ljupče Nikolić (Aleksinac) 5, Sloboda (Subotica) 14 bodova. Sloboda je tokom proleća istupila iz takmičenja.

          PRVENSTVO VOJVODINE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Ispod Srpske lige igra igrano je Zonsko prvenstvo sa 10 klubova (cela teritorija Vojvodine), a u nižem rangu Prvenstvo Vojvodine u sedam grupa.
          Poredak u Trećoj grupi: Železničar (Zrenjanin) 19, Kristal (Zrenjanin) 10, Pobeda (Kikinda) 9, Lehel (Mužlja) 8, Radnički (Jaša Tomić) 7, Lokomotiva (Kikinda) 7 bodova.
          Poredak u Sedmoj grupi: Crvena zvezda (Mokrin) 20, Vojvodina (Novo Miloševo) 16, Budućnost (Srpska Crnja) 14, Zvezda (Vološinovo) 12, Bratstvo (Elemir) 9, Jedinstvo (Krstur) 8, Obilić (Novi Kneževac) 5 bodova.
          Igrane su kvalifikacije Vojvođansku ligu. Iz Treće grupe uvrstili su se Železničar, Kristal (Zrenjanin), iz Sedme grupe Crvena zvezda (Mokrin), Vojvodina (Novo Miloševo), Budućnost (Srpska Crnja). Kvalifikacije su prošli: Železničar (Zrenjanin), Budućnost (Novi Sad), Bratstvo (Subotica), Srem (Šid), Bratstvo (Ada).
          Učesnik Kvalifikacija za Vojvođansku ligu, Kristal iz Zrenjanina, stekao je status u novoformiranoj Banatskoj ligi, a učesnici Grupe Vojvođanskog prvenstva, Lehel (Mužlja) i Radnički (Jaša Tomić), dospeli su u novoformiranu Jedinstvenu Ligu fudbalskog centra Zrenjanin.

           SEVERNO-BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Prvenstvo Severnog Banata igrano je u 10 grupa.
          Peta grupa: Begej (Žitište) 18, Sloboda (Klek) 15, Budućnost (B. Dušanovac) 9, Koriolan Doban (Jankov Most) 7, Krajina (Čestereg) 7, Omladinac (Ravni Topolovac) 4 boda.
          Šesta grupa: Slavija (Aradac) 18 (46:9), Žarki (Melenci) 18 (38:8), Joca Erdeljan (Kumane) 10, Polet (Vološinovo) 7, Jedinstvo (Bočar) 5, Tisa (Taraš) 2 boda.
          Sedma grupa: Borac (Čenta) 22, Vojvodina (Perlez) 19, Crvena zvezda (Orlovat) 15, S. Milićević (Stajićevo) 12, Omladinac (Tomaševac) 6, Veljko Lukić-Kurjak (Lukićevo) 6, Jedinstvo (Ečka) 4 boda.
          Osma grupa: Begej (Novi Itebej) 4, Krajina (Krajišnik) 0 bodova.
          Deveta grupa: Omladinac (Botoš) 15, Proleter (Neuzina) 9, Radnički (Sutjeska) 6, Sloga (Jarkovac) 5, Zadrugar (Lazarevo) 5 bodova.
          Deseta grupa: Borac (Konak) 12, Crvena zvezda (Boka) 8, Stari Lec 8, Budućnost (Šurjan) 6, Sloga (Sečanj) 6 bodova.
          Kvalifikacije su prošli: Graničar (Radojevo), Borac (Velike Livade), Roham (Nova Crnja), Begej (Žitište), Borac (Čenta), Omladinac (Botoš), Vojvodina (Perlez), Sloboda (Klek).

 

Proleter prvak Srpske lige 1949. godine, s leva ne desno: Hirman, Dobrički, Prodanović, Mošorinski, Kirćanski, Herceg, Kuldinov, Mijatović, Ajnberger, Ninkov, Vasiljev, Palinkaš.

                                                                                1950.


           PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Hajduk (Split) 28, Crvena zvezda (Beograd) 26, Partizan (Beograd) 26, Dinamo (Zagreb) 22, Sarajevo 17, Naša krila (Zemun) 14, BSK (Beograd) 14, Lokomotiva (Zagreb) 13, Spartak (Subotica) 10, Budućnost (Titograd) 10 bodova.
           Beogradski Metalac promenio je 1949. godine naziv u BSK.
           Naša krila su rasformirana po završetku prvenstva. Status je izgubiila Budućnost.

           DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Borac (Zagreb) 25, Sloga (Novi Sad) 24, Napredak (Kruševac) 24, Podrinje (Šabac) 23, Odred (Ljubljana 22, Proleter (Osijek) 22, Kvarner (Rijeka) 21, Metalac (Zagreb) 21, Vardar (Skoplje) 20, Željezničar (Sarajevo) 17, 11. oktomvri (Kumanovo) 1 bod.
           Prvoligaši su postali Borac, Sloga, Napredak i Podrinje. Sloga je potom promenila naziv u Vojvodina, a Podrinje u Mačva.
           Status je izgubio 11. oktomvri (Kumanovo).

          KVALIFIKACIJE ZA DRUGU LIGU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Druga liga je povećavana sa 11 na 16 članova, a Treća liga je ukidana, pa je Proleter igrao kvalifikacije. Protivnik Radnički iz Obrenovca, prvak Srpske lige, pobeđen je u Zrenjaninu 4:0, a u revanšu je bilo 1:0 za domaćina.
          Kroz kvalifikacije drugoligaški su još postali: Rabotnički (Skoplje), Rudar (Trbovlje), Tekstilac (Varaždin) i Bokelj (Kotor).

           TREĆA LIGA
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Radnički (Beograd) 32, Velež (Mostar) 29, Dinamo (Pančevo) 29, Zagreb 28, Šibenik 26, Milicionar (Skoplje) 25, Proleter (Zrenjanin) 24, Borac (Banjaluka) 23, Rabotnički (Skoplje) 21, Sutjeska (Nikšić) 11, Rudar (Trbovlje) 19, Železničar (Ljubljana) 6 bodova.
           Radnički (BG), Velež, Dinamo i Zagreb plasirali su se u Drugu ligu.
           Treća liga je ukinuta na kraju 1950. godine.

           SRPSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Radnički (Obrenovac) 41, Sloga (Rankovićevo, Kraljevo) 38, Jedinstvo (Zemun) 36, Dubočica (Leskovac) 31, Radnički (Niš) 26, Radnički (Kragujevac) 25, 6. oktobar (Kikinda) 25, Milicionar (Beograd) 24, Borac (Čačak) 23, Dinamo (Zaječar) 22, Srem (Sremska Mitrovica) 22, Slavija (Beograd) 21, Jedinstvo (Zemun) 19, Beograd 8 bodova.
           Radnički (O) igrao je kvalifikacije za Drugu ligu.
           Status su izgubili Beograd, Jedinstvo (Z), Slavija (BG) i Srem.

          VOJVOĐANSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Senta 32 (59:38), Železničar (Inđija) 32 (50:35), Budućnost (Novi sad) 31, Bačka (Bačka Palanka) 30, Polet (Sombor) 28, Jedinstvo (Bačka Topola) 27, Eđšeg (Novi Sad) 24, Proleter (Bečej) 23, Jedinstvo (Vršac) 22, Bratstvo (Subotica) 20, Železničar (Zrenjanin) 18, Bratstvo (Ada) 16, Srem (Šid) 9 bodova.
          Senta se plasirala u Srpsku ligu.
          Status su izgubili Srem (Šid), Bratstvo (Ada), Železničar (Zrenjanin) i Bratstvo (Subotica).

          BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Pobeda (Kikinda) 23 (59:28), Vojvodina (Novo Miloševo) 23 (44:31), Kristal (Zrenjanin) 22, Spartak (Debeljača) 18, Crvena vezda (Mokrin) 17, Graničar (Bela Crkva) 17, Unirea (Uzdin) 13, Budućnost (Srpska Crnja) 7, Jedinstvo (Kačarevo) 4 boda.
          Pobeda se plasirala u Vojvođansku ligu.
          Status su izgubili Jedinstvo (K) i Budućnost (SC).

          ZRENJANINSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Proleter II (Zrenjanin) 31, Radnički (Jaša Tomić) 29, Lehel (Mužlja) 29, Borac (Velike Livade) 27, Omladinac (Botoš) 23, Roham (Nova Crnja) 22, Vojvodina (Perlez) 18, Graničar (Radojevo) 16, Borac (Čenta) 14, Begej (Žitište) 13, Sloboda (Klek) 0 bodova.
          Proleter II i Radnički (Jaša Tomić) plasirali su se u Banatsku ligu.

          Prvenstvo u grupama igrali su: Trgovački, Brodarac (Zrenjanin), Slavija (Aradac), Borac (Melenci), Drugi oktobar (Kumane), Polet (Vološinovo), Jedinstvo (Bočar), Tisa (Taraš), Crvena zvezda (Orlovat), Veljko Lukić-Kurjak (Lukićevo), Napredak (Stajićevo), Omladinac (Tomaševac), Jedinstvo (Ečka), Koriolan Doban (Jankov Most), Zadrugar (Lazarevo), Mladost (Banatski Despotovac), Sloga (Sečanj), Radnički (Sutjeska), Proleter (Neuzina), Sloga (Jarkovac), Borac (Konak), Crvena zvezda (Boka), Budućnost (Šurjan), Petefi Šandor (Busenje).
          Na kraju 1950. godine Fudbalski centar Zrenjanin ukinuo je jedan rang i sve svoje klubove ispod Banatske lige podelio u grupe.

Proleter 1951. godine: Prodanović, Kirćanski, Mošorinski, Petrov, Segi, Šoklovački, Čikoš, Ajnberger, Ninkov, Pletl, Vinčić.

                                                                                   1951.


          PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Crvena zvezda (Beograd) 35 (50:21), Dinamo (Zagreb) 35 (45:19), Hajduk (Split) 32, Partizan (Beograd) 24, BSK (Beograd) 22, Lokomotiva (Zagreb) 20, Sarajevo 20, Vojvodina (Novi Sad) 19, Borac (Zagreb) 18, Mačva (Šabac) 17, Spartak (Subotica) 16, Napredak (Kruševac) 6 bodova.
          Borac (Zagreb) promenio je po završetku prvenstva naziv u Zagreb.
          Status u izgubili napredak i Spartak.

          DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Vardar (Skoplje) 42, Rabotnički (Skoplje) 41, Budućnost (Titograd) 40, Velež (Mostar) 37, Radnički (Beograd) 36, Metalac (Zagreb) 34, Proleter (Osijek) 34, Odred (Ljubljana) 33, Dinamo (Pančevo) 32, Kvarner (Rijeka) 30, Željezničar (Sarajevo) 29, Proleter (Zrenjanin) 26, Zagreb 26, Rudar (Trbovlje) 15, Tekstilac (Varaždin) 13, Bokelj (Kotor) 12 bodova.
          Vardar i Rabotnički plasirali su se u Prvu ligu.
          Decembra 1951. godine Proleter je igrao dve kvalifikacione utakmice za Drugu ligu sa prvakom Srpske lige, Slogom iz Rankovićeva. Sloga je na svom terenu pobedila sa 5:1, a u revanšu je Proleter savladao protivnika rezultatom 2:0. Početkom 1952. godine doneta je odluka da se ukine Druga liga i da se od leta 1952. ponovo igra po sistemu jesen-proleće. Tako su kvalifikacije za Drugu ligu postale ništavne, a u drugom stepenu našla se Vojvođanska liga.

          SRPSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Sloga (Rankovićevo, Kraljevo) 37, Jedinstvo (Zemun) 33, Timok (Zaječar) 31, Trepča (Kosovska Mitrovica) 29, Radnički (Obrenovac) 29, Šesti oktobar (Kikinda) 28, Radnički (Kragujevac) 26, Milicionar (Beograd) 26, Borac (Čačak) 26, Dubočica (Leskovac) 26, Senta 24, Radnički (Niš) 21, Budućnost (Valjevo) 17, Jedinstvo (Paraćin) 11 bodova.
          Srpska liga je ukinuta na kraju 1951. godine.

          VOJVOĐANSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Trgovački (Novi Sad) 32, Železničar (Inđija) 30, Jedinstvo (Bačka Topola) 28, Srem (Sremska Mitrovica) 27, Radnički (Sombor) 27, Mladost (Bački Petrovac) 26, Bačka (Bačka Palanka) 26, Eđšeg (Novi Sad) 26, TSK (Temerin) 25, Jedinstvo (Vršac) 23, BSK (Bečej) 19, Slavija (Novi Sad) 15, Radnički (Kikinda) 8 bodova.
          U novoformiranu Vojvođansku ligu, koja je reorganizacijom postala drugi rang i imala osam klubova, plasirali su se Trgovački (NS), Železničar (I) i jedinstvo (BT).

          BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Proleter II (Zrenjanin) 34, Železničar (Zrenjanin) 29, Graničar (Bela Crkva) 29, Radnički (Jaša Tomić) 25, Kristal (Zrenjanin) 23Zvezda (Vološinovo) 22, Crvena zvezda (Mokrin) 22, Dinamo II (Pančevo) 21, Spartak (Debeljača) 21, Unirea (Uzdin) 19, Vojvodina (Novo Miloševo) 18, Banat (Pančevo) 11 bodova.
          Banatska liga je ukinuta na kraju 1951. godine.

          SRESKA LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Prva grupa: Bega (Novi Itebej) 15, Zadrugar (Lazarevo) 12, Omladinac (Ravni Topolovac) 11, Prvi oktobar (Srpski Itebej) 10, Sloboda (Klek) 9, Progres (Begejci) 3 boda.
          Druga grupa: Pobednik Bratstvo (Elemir). Ostali učesnici: Lehel (Mužlja), Polet (Vološinovo), Drugi oktobar (Kumane), Slavija (Aradac), Vojvodina (Perlez), Borac (Čenta), Omladinac (Botoš).
          Treća grupa: Pobednik Budućnost (Srpska Crnja). Ostali učesnici: Borac (Velike Livade), Graničar (Radojevo), Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo), Begej (Žitište), Radnički (Sutjeska), Roham (Nova Crnja).
          Četvrta grupa: Crvena zvezda (Vojvoda Stepa) 8 (18:6), Terekveš (Hetin) 8 (17:19), Olimpija (Torda) 6, Kiniži (Toba) 2 boda. U toku jeseni istupili Napredak (Čestereg) i Budućnost (Banatski Dvor).
          Peta grupa: Borac (Melenci) 8, Tisa (Taraš 4, Unirea (Jankov Most). U toku jeseni istupili su Trgovački i Brodarac (Zrenjanin).
          Pobednik u kvalifikacijama bilo je Bratstvo (Elemir).



        Tim Borca iz Čente 1952. godine: Branko Vučenić, Miloš Garčević, Nikola Trnovac, Duško Jocić, Sava Petrov, Toma Živojnov,                                                         Anđelko Čenejac, Vasa Tatić, Slavko Jocić, Živa Žegarac, Živa Mirkov.


                                                                                     1952.


          PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Prva grupa: Dinamo (Zagreb) 16, Lokomotiva (Zagreb) 14, Partizan (Beograd) 12, Vojvodina (Novi Sad) 10, Rabotnički (Skoplje) 5, Mačva (Šabac) 3 boda.
          Druga grupa: Crvena zvezda (Beograd) 14, Hajduk (Split) 12, BSK (Beograd) 10, Vardar (Skoplje) 10, Zagreb 8, Sarajevo 6 bodova.
          Plasman od od prvog do četvrtog mesta: Hajduk 9, Crvena zvezda 8, Lokomotiva 4, Dinamo 3 boda.
          Plasman od petog do osmog mesta: BSK 11, Partizan 7, Vardar 5, Vojvodina 1 bod.
          Plasman od devetog do 12. mesta: Sarajevo 8, Zagreb 7, Rabotnički 5, Mačva 4 boda.
          Status su izgubili Mačva i Rabotnički.

          KVALIFIKACIJE ZA PRVU LIGU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII       
          
U kvalifikacije za Prvu ligu iz Vojvođanske lige plasirali su se: Spartak, Dinamo i Proleter.
          Prvi krug bio je u okviru Srbije. Proleter je u kvalifikacijama igrao sa sa Radničkim. U Beogradu je domaćin pobedio 4:1, a Proleter u Zrenjaninu 3:1.
          Završnica kvalifikacija - Grupa Istok: Spartak (Subotica) 5 (14:7), Budućnost (Titograd) 5 (11:12), Pobeda (Prilep) 2 boda. Grupa Zapad: Velež (Mostar) 6, Odred (Ljubljana) 4, Proleter (Osijek) 2 boda.
          Spartak i Velež plasirali su se u Prvu ligu.

          VOJVOĐANSKA LIGA
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Spartak (Subotica) 21, Dinamo (Pančevo) 17, Proleter (Zrenjanin) 16, Šesti oktobar (Kikinda) 15, Trgovački (Novi Sad) 13, Jedinstvo  (Bačka Topola) 11, Senta 10, Železničar (Inđija) 9 bodova.
          Status je izgubio Železničar (Inđija).

          SEVERNO-BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Radnički (Kikinda) 20, Lokomotiva (Kikinda) 18, Crvena zvezda (Mokrin) 16, Radnički (Jaša Tomić) 16, Železničar (Zrenjanin) 15, Zvezda (Novi Bečej) 10, Kristal (Zrenjanin) 10, Bratstvo (Elemir) 7 bodova.
          Radnički (Kikinda) učestvovao je sa još pet prvaka pokrajinskih centara u kvalifikacijama za Vojvođansku ligu.
          Status je izgubilo Bratstvo (Elemir).

          SRESKA LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Učesnici: Tekstilac, Brodarac, Trgovački (Zrenjanin), Borac (Melenci), Lehel (Mužlja), Vojvodina (Perlez), Banat (Čenta), Omladinac (Botoš), Crvena zvezda (Orlovat), Omladinac (Tomaševac), Veljko Lukić-Kurjak (Lukićevo), Napredak (Stajićevo), Slavija (Aradac), Zadrugar (Lazarevo), Mladost (Banatski Despotovac), Sloboda (Klek), Omladinac (Ravni Topolovac), Jedinstvo (Ečka), Tisa (Taraš), Unirea Jankov (Most).
          Kroz Ligu i kvalifikacije Lehel se plasirao u Severno-banatsku ligu.

                                                                                1952/53.


          PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Crvena zvezda (Beograd) 31, Hajduk (Split) 29, Partizan (Beograd) 25, Vojvodina (Novi Sad) 24, BSK (Beograd) 23, Sarajevo 22, Dinamo (Zagreb) 22, Lokomotiva (Zagreb) 21, Vardar (Skoplje) 19, Spartak (Subotica) 19, Velež (Mostar) 15, Zagreb 14 bodova.
          Status su izgubili Zagreb i Velež.

          KVALIFIKACIJE ZA PRVU I DRUGU LIGU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          U Kvalifikacije za Prvu ligu iz Vojvođanske lige plasirali su se Dinamo (Pančevo), Radnički (Sombor) i Proleter.
          Prvi krug bio je u okviru Srbije. Proleter je pobedio Trepču iz Kosovske Mitrovice u Zrenjaninu 5:2 i u gostima 3:1, zatim je sa beogradskim Radničkim na svom terenu odigrao nerešeno 1:1, a kao gost izgubio 0:5.
          Završnica kvalifikacija - Grupa Istok: Radnički (Beograd) 6, Rabotnički (Skoplje) 5, Budućnost (Titograd) 1 bod. Grupa Zapad: Odred (Ljubljana) 8, Proleter (Osijek) 3, Borac (Banjaluka) 1 bod.
          Prva liga povećana je na 14 klubova i status u njoj stekli su Radnički (B), Rabotnički, Odred, Proleter (O).
          Pošto je 1953. godine ponovo formirana Druga liga (10 klubova), Proleter je u kvalifikacijama za taj rang igrao tri utakmice sa Napretkom iz Kruševca. U Zrenjaninu je bilo 1:0 za Proleter, u Kruševcu 2:1 za Napredak, a u Beogradu, na neutralnm terenu, 1:0 u korist Kruševljana.

          VOJVOĐANSKA LIGA
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Dinamo (Pančevo) 33, Radnički (Sombor) 30, Proleter (Zrenjanin) 29, Trgovački (Novi Sad) 26, Trgovački (Kikinda) 22, Senta 21, RSK (Zemerin) 21, Slavija (Novi Sad) 20, Jedinstvo (Stara Pazova) 8, Zvezda (Suborica) 17, Jedinstvo (Vršac) 17, Jedinstvo (Bačka Topola) 10 bodova.
          Status su izgubili Jedinstvo (BT) i Jedinstvo (V).

          KVALIFIKACIJE ZA VOJVOĐANSKU LIGU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Poredak u Drugoj grupi Kvalifikacija za Vojvođansku ligu: Železničar (Inđija) 8, Železničar (Zrenjanin) 4, Trgovački (Pančevo) 0 bodova.

          SEVERNO-BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Železničar (Zrenjanin) 27, Kristal (Zrenjanin) 23, Radnički (Kikinda) 22, Vojvodina (Novo Miloševo) 22, Crvena zvezda (Mokrin) 17, Radnički (Jaša Tomić) 17, Jedinstvo (Novi Bečej) 16, Lokomotiva (Kikinda) 13, Lehel (Mužlja) 12, Obilić (Novi Kneževac) 11.
          Železničar je igrao u kvalifikacijama za Vojvođansku ligu..
          Status je izgubio Obilić.

          SRESKA LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Učesnici: Brodarac, Trgovački, Vulkan, Tekstilac (Zrenjanin), Borac (Melenci), Mladost (Lukićevo), Napredak (Stajićevo), Slavija (Aradac), Sloboda (Klek), Zadrugar (Lazarevo), Mladost (Banatski Despotovac), Jedinstvo (Ečka), Tisa (Taraš), Unira (Jankov Most), Vojvodina (Perlez), Borac (Čenta), Omladinac (Botoš), Crvena zvezda (Orlovat), Bratstvo (Elemir), Drugi oktobar (Kumane).
          Rezultati kvalifikacija: Borac (Melenci) - Tekstilac 0:3 parforfe, Tekstilac - Borac (Melenci) 0:3, u Elemiru: Borac (Melenci) - Tekstilac 2:0, Borac (Velike Livade) - Borac (Melenci) 2:3. Borac (Melenci) - Borac (Velike Livacde) 1:0.
          Borac (Melenci) plasirao se u Severno-banatsku ligu.    
      

          Rusanda 1953. godine: Lazar Dujin, Branislav Kukin, Radomir Šljapić, Milojko Milivojev, Pavle Šljapić, Radovan Šljapić, Ivan                                                                   Milovanov, Ivan Batanjski, Ivan Eremić, Milenko Toškov, Popče Nemčev.


                                                                                
1953/54.



          PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Dinamo (Zagreb) 42, Partizan (Beograd) 41, Crvena zvezda (Beograd) 38, Hajduk (Split) 35, Vojvodina (Novi Sad) 33, Spartak (Subotica) 27, Sarajevo 24, BSK (Beograd) 23, Vardar (Skoplje) 20, Proleter (Osijek) 20, Lokomotiva (Zagreb) 19, Radnički (Beograd) 19, Odred (Ljubljana) 12, Rabotnički (Skoplje) 11 bodova.
          Status su izgubili Rabotnički i Odred.

          DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Zagreb 24, Željezničar (Sarajevo) 24, Velež (Mostar) 23, Mačva (Šabac) 20, Budućnost (Titograd) 20, Napredak (Kruševac) 18, Lovćen (Cetinje) 17, Branik (Maribor) 16, Borac (Banjaluka) 12, Šibenik 6 bodova.
          Status su izgubili Šibenik, Borac (BL) i Branik.

          VOJVOĐANSKA LIGA
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Bačka (Bačka Palanka) 33, Radnički (Sombor) 27, Jedinstvo (Stara Pazova) 25, Banat (Kikinda) 24, Dinamo (Pančevo) 23, Slavija (Novi Sad) 23, Železničar (Inđija) 21, Trgovački (Novi Sad) 20, Senta 20, Proleter (Zrenjanin) 19, Zvezda (Subotica) 17, TSK (Temerin) 12 bodova.
          Prvih devet klubova, sa još tri kluba beogradskog područja, uvrstili su se u novoformiranu Severnu grupu Srpske lige. Tri poslednja kluba, TSK, Zvezda i Proleter ispali su u Bačku ligu i Banatsku ligu (četvrti rang).

          SEVERNO-BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Železničar (Zrenjanin) 34, Radnički (Kikinda) 30, Kristal (Zrenjanin) 28, ŽAK (Kikinda) 27, Borac (Melenci) 25, Vojvodina (Novo Miloševo) 24, Jedinstvo (Novi Bečej) 22, Proleter (Čoka) 18, Crvena zvezda (Mokrin) 17, Radnički (Jaša Tomić) 14, Begej (Žitište) 13, Lehel (Mužlja) 12 bodova.
          Prvih šest ekipa plasirale su se u novoformiranu Banatsku ligu.

          SRESKO PRVENSTVO IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Prva grupa: Budućnost (Srpska Crnja) 22, Borac (Velike Livade) 21, Roham (Nova Crnja) 13, Crvena zvezda (Vojvoda Stepa) 13, Prvi oktobar (Srpski Itebej) 12, Graničar (Radojevo) 12, Terekveš (Hetin) 11, Bega (Novi Itebej) 4 boda. Istupili: Napredak (Četeger), Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo).
          Druga grupa: Trgovački (Zrenjanin) 19, Sloboda (Klek) 16, Zadrugar (Lazarevo) 14, Mladost (Banatski Despotovac) 9, Omladinac (Tavni Topolovac) 9, Progres (Begejci) 9, Budućnost (Banatski Dvor) 8 bodova. Istupila: Olimpija Torda).
          Treća grupa: Borac (Zrenjanin) 19, Drugi oktobar (Kumane) 17, Bratstvo (Elemir) 14, Slavija (Aradac) 11, Tekstilac (Zrenjanin) 10, Mladost (Lukićevo) 7, Tisa (Taraš) 6 bodova. Istupila: Unirea (Jankov Most).
          Četvrta grupa: Vulkan (Zrenjanin), 23, Crvena vezda (Orlovat) 19, Borac (Čenta) 15, Sloga (Jarkovac) 14, Vojvodina (Perlez) 14, Omladinac (Botoš) 11, Jedinstvo (Ečka) 8, Napredak (Stajićevo) 8 bodova.
          U prvom delu takmičenja istupili su Napredak (Čestereg) i Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo) - Prva grupa, Olimpija (Torda) - Druga grupa i Unirea (Jankov Most) - Treća grupa.
          Prvaci su stekli pravo ulaska u Severno-banatsku ligu.

Vulkan 1954. godine - stoje s leva na desno: Radojica Mošorinski, Laza Mileusnić, Vlada Kirćanski, Stevan Manojlov, Zlatomir Ivanov, Šandor Molnar, Voja, čuče: Veselin Protić, Vladislav Gedei, Mikloš Vida, Tomislav Arsenov.

                                                                                1954/55.

          PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Hajduk (Split) 38, BSK (Beograd) 36, Dinamo (Zagreb) 34, Crvena zvezda (Beograd) 33, Partizan (Beograd) 30, Vojvodina (Novi Sad) 29, Sarajevo 28, Spartak (Subotica) 25, Zagreb 24, Radnički (Beograd) 22, Željezničar (Sarajevo) 19, Proleter (Osijek) 19, Vardar (Skoplje) 18, Lokomotiva (Zagreb) 9 bodova.
          Status su izgubili Lokomotiva i Vardar.

          DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Velež (Mostar) 28, Budućnost (Titograd) 26, Metalac (Zagreb) 21, Odred (Ljubljana) 20, Zenica 20, Lovćen (Cetinje) 16, Rabotnički (Skoplje) 15, Napredak (Kruševac) 14, Mačva (Šabac) 14, Bokelj (Kotor) 6 bodova.
          Velež i Budućnost plasirali su se u Prvu ligu.
          Druga liga je ukinuta u leto 1952. godine.

          KVALIFIKACIJE ZA TREĆU ZONU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Izvršena je reorganizacija u FSJ. Uvedene su četiri ravnopravne zone ispod Prve lige. iz Banatske lige Proleter i Jedinstvo (Vršac) dobili su šansu da iz četvrtog stepena odu u drugi. Poredak u Kvalifikacionoj grupi: Proleter 9, Smederevo 7, Hajduk (Kula) 6, Banat (Kikinda) 2 boda. U Treću zonu plasirali su se Proleter i Smederevo.

          SEVERNA GRUPA SRPSKE LIGE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Dinamo (Pančevo) 30, Šumadija (Beograd) 28, Jedinstvo (Zemun) 28, Jedinstvo (Stara Pazova) 26, Bačka (Bačka Palanka) 26, Radnički (Sombor) 25, Banat (Kikinda) 22, Čukarički (Beograd) 21, Slavija (Novi Sad) 18, Železničar (Inđija) 15, Novi Sad 14, Senta 11 bodova.

          BANATSKA LIGA
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Proleter (Zrenjanin) 41, Jedinstvo (Vršac) 37, Rusanda (Melenci) 36, BAK (Bela Crkva) 33, Radnički (Kikinda) 32, Trgovački (Pančevo) 28, Železničar (Zrenjanin) 27, Radnički (Zrenjanin) 27, ŽAK (Kikinda) 20, Železničar (Vršac) 20, Radnički (Kovin) 17, Proleter (Banatski Karlovac) 16, Spartak (Debeljača) 16, Vojvodina (Novo Miloševo) 14 bodova.
          Status su izgubili Vojvodina, Spartak, Proleter (BK), Radnički (K).

          SEVERNO-BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Obilić (Novi Kneževac) 40, Borac (Zrenjanin) 35, Lehel (Mužlja) 32, Radnički (Jaša Tomić) 32, Drugi oktobar (Kumane) 26, Crvena zvezda (Mokrin) 24, Jedinstvo (Novi Bečej) 21, Jedinstvo (Bočar) 20, Budućnost (Srpska Crnja) 19, Proleter (Čoka) 19, Vulkan (Zrenjanin) 18, Radnički (Sutjeska) 15, Begej (Žitište) 11 bodova.
          Radnički (Zrenjanin) istupio je u završnici jesenjeg dela pošto se integrisao sa klubom iz višeg ranga, Kristalom. Fuzionisani klub uzeo je ime Radnički.
          U zimskoj pauzi Borac (Melenci) promenio je ime u Rusanda.
          Begej je izgubio status.

          SRESKO PRVENSTVO IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          Prva grupa: Borac (Velike Livade) 21, Graničar (Radojevo) 13, Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo) 13, Roham (Nova Crnja) 12, Crvena zvezda (Vojvodfa Stepa) 11, Napredak (Čestereg) 8, Terekveš (Hetin) 6 bodova.          
          Druga grupa: Zadrugar (Lazarevo) 14, Budućnost (Banatski Dvor) 11, Sloboda (Klek) 6, Unirea (Jankov Most) 6, Omladinac (Ravni Toplovac) 3 boda.
          Treća grupa: Bratsvo (Elemir) 17, Tisa (Taraš) 12, Napredak (Stajićevo) 11, Slavija (Aradac) 11, Jedinstvo (Ečka) 9, Janošik (Aradac) 0 bodova.
          Četvrta grupa: Borac (Čenta) 16, Vojvodina (Perlez) 15, Omladinac (Botoš) 12, Crvena zvezda (Orlovat) 9, Mladost (Lukićevo) 4, Proleter (Neuzina) 2 boda.
          Peta grupa: Bilećanin (sečanj) 16, Mladost (Banatski Despotovac) 15, Borac (Konak) 9, Sloga (jarkovac) 8, Crvena zvezda (Boka) 6, Buućnost (Šurjan) 6 bodova.
          Šesta grupa: Krajina (Krajišnik) 18, Prvi okrobar (Srpski Itebej) 16, Progres (Begejci) 12, Proleter (Međa) 10, Polet (Banatsko Višnjićevo) 9, Kinjiži (Toba) 1 bod.
          Olimpija (Torda) istupila je iz Druge grupe posle drugog kola.
          Šest prvaka igrali su kvalifikacije za ulazak u Severno-banatsku ligu. Bilećanin je pobedio Borca iz Velikih Livada na svom terenu 6:1, pa izgubio u gostima 0:2, Zadrugar je u Lazarevu savladao Bratstvo 2:0, a u Elemiru je poražen 1:2, Krajina je u Krajišniku izgubila od Borca iz Čente 1:2 i u gostima 2:4. Savez je odlučio da su za ulazak u Severno-banatsku ligu potrebni i drugi uslovi sem takmičarskih (prvenstveno stanje objekta), pa su u viši rang na kraju otišli Bilećanin (Sečanj) i njegov rival iz kvalifikacija, Borac (Velike Livade).

 

Mladost (Banatski Despotovac) u sezoni 1954/55 - stoje:Rokvić, Pavlović, Vujanović, Vuković, Perduh, Plavšić, Mihajlica, predsednik Petar-Peran Petković, član rukovodstva Cvetić, čuče: Kovačević, Rokvić, Pivač, Milišić, Paštar.

 

(c) Fudbalski savez Grada Zrenjanin, Karađorđev trg 100, 23000 Zrenjanin